Altınkum Camping Marmaris

Altınkum Camping Marmaris’in Hisarönü Mevkii’nde mükemmel konuma sahip bir kamp alanı.

Yine deniz kenarı kamp alanlarından biri olan Altınkum Camping’de Ağustos’un sonunda 1 hafta kaldım. Kamp alanında hem karavan hem de çadır ile kalmak mümkün. Karavan ya da çadır ile seyahat etmiyorsanız da kamp alanında minik odalar var, ortak wc ve duşu kullanarak bunlarda da kalabilirsiniz. Burası konum olarak dağların arasında muhteşem doğası olan bir yer. Koyda bir kamp yeri ve bir de otel daha var. Otelin ve Altınkum Camping’in restaurantları var, yemekle uğraşmayayım derseniz böyle de bir imkan var koyda.

Kamp alanı ile ilgili çok da iyi haberlerim yok maalesef, hem bu kadar güzel bir doğanın içerisinde olup böyle bir imkanın içinde neden bu kadar bakımsız oluyor aklım almıyor. Çok üzücü ki; kamp yerinde ortak kullanım alanları hem çok eski hem de çok pisti. Bulaşıkları o lavabolarda yıkamak imkansızdı en azından benim için. Güzel olan tek şey; gri su için giderin olmasıydı. Bu sayede bulaşıklarımızı da duşumuzu da kendi karavanımızda yaptık. Kampın wc ve duşlarının kapısı pastan kapanmıyordu, kapanan da vardı ama pas gerçekten tehlikeli, mutlaka yenilenmeli. Çalışan da bir ya da iki kişi olduğu için temizliklerine yetişebildiklerini sanmıyorum, ya da hiç mi temizlenmiyor onu da bilemedim. Üzülerek memnun kalmadım diyebilirim.

Bunlar önemli değil, denizi nasıl derseniz deniz tabii ki mükemmel, hızlıca derinleşiyor tam benlik. 🙂 Denizin içinden koyun manzarası da nefis. Kumsalda ücretli şezlong ve şemsiyeler de var, küçük bir alandan da kendi sandalyenizle havlunuzu sererek içeceğinizi götürüp keyif yapabilirsiniz. Biz genelde öyle yaptık.

Bir Selimiye aşığı olarak da genelde vaktimi Selimiye’de geçirdim. 🙂 Eğer binek aracınız varsa kamp alanından Selimiye’ye 20 dakikada gidebiliyorsunuz, oradan önce de Kız Kumu var orayı da görmenizi tavsiye ederim. Efsaneler arasında yer alan bir hikayesi var, denizin ortasında bir yürüyüş yolu deneyimi yaşıyorsunuz. Her zaman çok kalabalık olduğu için sabah erken saatlerde Kız Kumu’na gidip oradan da Selimiye’ye ya da Bozburun’a geçebilirsiniz. Ben burada geçirdiğim 1 haftada karavanı biraz otel gibi kullandım. 🙂 Kamp alanından memnun kalmayınca civarda vakit geçirecek güzel yerler olması büyük şans oluyor.

Market alışverişi için yine arabayla gidilecek uzaklıkta bir Migros Jet var, 5-6km mesafede. Migros istemezseniz de Hisarönü girişinde lokal marketler de var, oralara da bakabilirsiniz. Kamp alanının içerisinde küçük bir büfe var; su, ekmek ya da alkolsüz içecek gibi ihtiyaçları karşılamak için fakat tabii market fiyatından daha pahalı satılıyor.

Ulaşımı bana sorarsanız ortalama zorlukta, Marmaris’in yolları genelde virajlıdır burası da öyle ama nefis manzaralarla yol aldığınız için ve tehlikeli patika yollar değil de yine asfaltta olduğunuz için keyifli bile diyebiliriz bu virajlı dağ yollarına. Kampın girişinde girdiğiniz yerden çıkamıyorsunuz, başka bir yoldan çıkılıyor ama hem uzatıyor hem de dar o nedenle girdiğiniz yerden çıkın derim. Tecrübeyle sabittir. 🙂

2021 yılı Ağustos fiyatı burada günlük 185 TL’ydi, elektrik de bunun içerisinde ekstra almıyorlar. Çamaşır yıkamak 10 TL, eğer deterjanınız yoksa 5 TL’ye tek kullanımlık deterjan satılıyor. Kamp alanında genelde sezonluk kalanlar var, çokça yerleşik bir düzendeler. Karavan değil de sanki yazlık gibi kullanıyorlar, çoğu karavan yola çıkmıyor zaten kışın da orada bırakıyorlar diye anladım, siz gittiğinizde orada misafir olduğunuzu hissediyorsunuz. 8 aydır yoldayım, gördüğüm en sesli kamp yeriydi, çocuklar sabah 8’de yağ satarım bal satarım oynuyor, akşam 10’da da ebe sobe. 🙂 Tabii ki oynayacaklar fakat kamp kültüründe insanların uyuyacağı ya da akşam dinleneceği saatlerde kampta sessizlik sağlanır, burada komşuculuk idare etmekle yürüyor. 🙂 Bunlar tabii ki benim oradayken yaşadığım deneyim, her zaman böyle midir bilmiyorum. Kendi tecrübemi anlatıyorum.

Genel olarak gördüğüm şu ki; karavan alanlarında zaten konumum iyi diyerek kamp alanını çok bakımsız bırakıyorlar. Yatırım yapmaktan çekinen bir kamp yeri daha görmek üzücü gerçekten. Bir sonraki seyirde görüşmek üzere. 🙂

Yorum Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir